Δραστηριότητες - Palaeontology-Stratigraphy

Επιλέξτε τη γλώσσα σας

Η καινούργια σελίδα του Εργαστηρίου Παλαιοντολογίας-Στρωματογραφίας είναι διαθέσιμη.

Το Εργαστήριο Παλαιοντολογίας και Στρωματογραφίας παίρνει μέρος σε δραστηριότητες που αφορούν θέματα σχετικά με την ιστορία της ζωής στον πλανήτη Γη. Επίσης, οργανώνει δραστηριότητες που επικοινωνούν τη δράση των μελών και συνεργατών του στα υπόλοιπα μέλη του Τμήματος. Παράλληλα, οργανώνονται εξορμήσεις στην ύπαιθρο με σκοπό την εκπαίδευση των φοιτητών και την αναζήτηση νέου υλικού.

Απολιθώματα από το Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO Χελμού- Βουραϊκού

Το Εργαστήριο Παλαιοντολογίας- Στρωματογραφίας, σε συνεργασία με το Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO Χελμού- Βουραϊκού, έχει αναλάβει τη μελέτη φυτικών και ζωικών απολιθωμάτων από θέσεις της περιοχής.

Στα πλαίσια αυτής της συνεργασίας, προετοιμάστηκε μικρή συλλογή αντιπροσωπευτικών δειγμάτων απολιθωμάτων, τα οποία εκτίθενται στο κτίριο του Φορέα Διαχείρισης Χελμού- Βουραϊκού στα Καλάβρυτα, ενώ φυτικά απολιθώματα της περιοχής επιλέχθηκαν για το εξώφυλλο του ενημερωτικού φυλλαδίου και του ημερολογίου 2019 του Γεωπάρκου.

Ταχυδρομική Διεύθυνση
Πανεπιστήμιο Πατρών, Τμήμα Γεωλογίας, Εργαστήριο Παλαιοντολογίας-Στρωματογραφίας, Πανεπιστημιούπολη 26 504, Ρίο, Πάτρα. Πληροφορίες iliopoulosg_at_upatras.gr