Εξέλιξη του Έμβιου Κόσμου – Παλαιοντολογία - Palaeontology-Stratigraphy

Επιλέξτε τη γλώσσα σας

Η καινούργια σελίδα του Εργαστηρίου Παλαιοντολογίας-Στρωματογραφίας είναι διαθέσιμη.
 Μάθημα  Εξέλιξη του Έμβιου Κόσμου - Παλαιοντολογία
 Διδάσκων  Γεώργιος Ηλιόπουλος Καθηγητής
 Κατηγορία Μαθήματος  Υποχρεωτικό
 Εξάμηνο Σπουδών  Γ'
 Στόχοι ΜΑθήματος Από την πρώτη στιγμή που εμφανίστηκε η ζωή πάνω στη Γη πριν από περίπου 3,8 δισεκατομμύρια έτη, ο έμβιος κόσμος βρίσκεται σε συνεχή εξέλιξη. Νέα είδη εμφανίζονται, ενώ άλλα εξαφανίζονται. Τα απολιθώματα αποτελούν αδιάσειστη μαρτυρία αυτής της εξέλιξης στο διάβα των γεωλογικών Εποχών και, λόγω της συνεχούς αλλαγής τους, μας επιτρέπουν να παρακολουθήσουμε και να κατανοήσουμε τόσο την ηλικία των πετρωμάτων στα οποία βρέθηκαν, όσο και τις συνθήκες του παλαιοπεριβάλλοντος που επικρατούσαν όταν αυτά ακόμα ζούσαν ή όταν πέθαναν και αποτέθηκαν στα ιζήματα.

Στόχοι του μαθήματος είναι οι φοιτητές:

• Να αποκτήσουν μια όσο το δυνατόν πλήρη και σφαιρική εικόνα πάνω στο ευρύ αντικείμενο της Παλαιοντολογίας.
  • Να κατανοήσουν τον τρόπο έρευνάς της, αλλά ακόμη και τις γεωλογικές και γεωχημικές διεργασίες που λαμβάνουν χώρα κατά την απολίθωση.
  • Να εξοικειωθούν με τις μεθόδους γεωλογικής-παλαιοντολογικής έρευνας, ώστε να είναι σε θέση με τις γνώσεις αυτές να συμβάλουν στη Στρωματογραφία και στην κατανόηση του παλαιοπεριβάλλοντος μέσα από τη χρήση στρωματογραφικών μεθόδων όπως η βιοστρωματογραφία και η χρονοστρωματογραφία.
  • Να γνωρίσουν και να εξοικειωθούν με μερικές από τις πιο σημαντικές και κοινές ομάδες οργανισμών που συναντάμε ως απολιθώματα.
 Διάρθρωση Μαθήματος Το μάθημα περιλαμβάνει:
  •  Παραδόσεις στην αίθουσα διδασκαλίας
  •  Ασκήσεις-Εργαστήρια με τη χρήση πραγματικών απολιθωμάτων από τις πιο σημαντικές και κοινές ομάδες οργανισμών ώστε να εξοικειωθούν οι φοιτητές με τη μελέτη των απολιθωμάτων.
  •  Εφαρμογή των μεθόδων γεωλογικής - παλαιοντολογικής έρευνας στην ύπαιθρο.
 Περιεχόμενα Μαθήματος
  •  Απολιθώματα – Απολίθωση – Κατηγορίες απολιθωμάτων – Τρόποι απολίθωσης – Τύποι απολιθωμάτων.
  •  Είδη – Συστηματική ταξινόμηση – Φυλογένεση – Καθορισμός είδους – Ονοματολογία.
  •  Παλαιοοικολογία – Ταφονομία.
  •  Τι είναι ζωή - Εμφάνιση και εξέλιξη της ζωής στη Γη – Εξαφανίσεις.
  •  Πρώτιστα – Μετάζωα - Ασπόνδυλα Ζώα - Χορδωτά.
  •  Σπονδυλωτά Ζώα, Ιχθύες, Αμφίβια, Ερπετά, Πτηνά, Θηλαστικά, άνθρωπος.
  •  Παλαιοβοτανική.

Ταχυδρομική Διεύθυνση
Πανεπιστήμιο Πατρών, Τμήμα Γεωλογίας, Εργαστήριο Παλαιοντολογίας-Στρωματογραφίας, Πανεπιστημιούπολη 26 504, Ρίο, Πάτρα. Πληροφορίες iliopoulosg_at_upatras.gr